User Tools

 

bron:diemaco

Colt Canada C7 DIEMACO

C7

:bron:c7.jpg

Kanada po latach korzystania ze sprzętu produkowanego na potrzeby armii USA przez korporację Colt postanowiło zmienić swoje podejście. Nowe pole walki wymagało świeżego podejścia w tym temacie. Ponadto uzależnienie od broni produkowanej na potrzeby USA nie gwarantowało uzyskania parametrów określonych przez Kanadę. Zapadła decyzja: albo Colt przygotuje odrębny projekt karabinu szturmowego dla żołnierzy Kanady albo będzie musiał sobie poszukać nowego odbiorcy. Po 6 miesiącach przygotowań firma Colt Canada była gotowa zaprezentować swój projekt. Tak właśnie zaczęła się historia projektu DIEMACO. Założenia projektu postawione przez siły kanady były bardzo proste:

  1. broń prosta konstrukcyjnie
  2. projekt musiał bazować na konstrukcji używanej w walce minimum w 2 konfliktach zbrojnych
  3. całość musi być kompatybilna z wyposażeniem dodatkowym stosowanym w siłach zbrojnych Kanady
  4. broń musi być modułowa (wielorakość stosowanych odmian)
  5. broń musi posiadać wyznaczone parametry celności
  6. w sześciomiesięcznym teście polowym nie może zaciąć się więcej niż 2 razy
  7. projekt C7 DIEMACO będzie rozwijany w miarę potrzeb

Broń trafiła do 4 oddziałów piechoty kanadyjskiej na 6 miesięcy. Rozpoczęły się testy. Broń zgodnie z oczekiwaniami sprawdziła się w każdym względzie. Doszło tylko do 1 zacięcia w wyniku uszkodzenia przez transporter (broń została najechana). Jednak po wymianie 2 elementów w ciągu 40 sekund wróciła do walki. Na polu walki objawiła się również inna ważna zaleta karabinu C7 – zasięg efektywny i maksymalny uległy zwiększeniu w porównaniu do M41-A.

Wszystko to zdecydowało o pomyślnym zakończeniu fazy testów. Kanada podjęła decyzję o przyjęciu modelu C7 DIEMACO do uzbrojenia.

W ciągu pierwszych 5 lat dostarczono ponad 80 tysięcy egzemplarzy. W chwili obecnej C7A1 DIEMACO stanowi obok M41-A trzon uzbrojenia armii kanadyjskiej.

Specyfikacja:
Kaliber 10 mm
Amunicja 10mm x 24 M309 (standard międzynarodowy)
Magazynek 100 naboi (uniwersalny z M41-A)
Masa bez magazynka 3,4 kg
Masa bojowa 4,9 kg
Długość (kolba rozłożona) 100 cm
Długość (kolba złożona) 76 cm
Długość lufy 41 cm
Prędkość wylotowa 900 m/s
Maksymalny zasięg 2500 m
Max. zasięg efektywny 700 m
Szybkostrzelność 600 rpm

Broń szybko zyskała sobie przyjaźń obsługujących żołnierzy. Pomimo mniejszej szybkostrzelności przewaga zasięgu zapewniała jej miejsce w szeregach walczących. Używana w najróżniejszych warunkach polowych potwierdziła swoją niezawodność i skuteczność. Oczywiście sukcesywnie wdrażana do uzbrojenia zaczęła zmieniać swoje parametry wg zamierzonych potrzeb. W ten sposób powstały odmiany wyspecjalizowane dla poszczególnych klas bojowych.

Recon

:bron:c8a1a.jpg

Odmiana przeznaczona dla tej specjalizacji otrzymała oznaczenie C8A1. Skrócono w niej lufę. Broń zyskała bardziej zwartego kształtu umożliwiającego obsługę jedna ręką, gdy druga obsługiwała Motion Tracker.

Close Combat

:bron:c7.jpg

Stosowana w tej specjalizacji odmiana C7A1 DIEMACO nie różni się niczym poza dodatkowym granatnikiem podłączanym bezpośrednio pod lufą – niestety granatnik musi być ładowany każdorazowo po strzale. Granaty wystrzeliwane są z prędkością 78 m/s. Maksymalny zasięg to około 400 metrów, przy czym celny ogień można prowadzić do około 150-180 metrów. Używane są najczęściej następujące typy granatów:

  • M40 (High Explosive) - granat odłamkowy, zasięg rażenia około 5 metrów 300 odłamkami, może być używany jako granat ręczny po zdjęciu osłony (czas od wciśnięcia zabezpieczenia do eksplozji około 5 sekund), czerwona końcówka.
  • M38 HEAP (High Explosive Armor Piercing) - zdolny do penetracji stalowej płyty o grubości 7 cm, zasięg skuteczny rażenia odłamkami 5 metrów. Zielona końcówka.
  • M51 BF (Bounding Fragmentation) - Po uderzeniu eksploduje w kierunku celu. Średnica rażenia odłamków około 2 metrów. Niezwykle skuteczny przeciwko sile żywej. Sprawdza się w korytarzach (odłamki ranią na wprost). Niebieska końcówka.
  • M108 Canister (Buckshot) - właściwie to nie jest granat a pocisk śrutowy, służy do walki w pomieszczeniach. Dzięki temu M41 może służyć jako shotgun. Zasięg około 30 metrów. Czarna końcówka.
  • M230 - plastikowy pocisk służący do obezwładniania. Używany w przypadku zamieszek przeciwko cywilom.
  • M60 WPIiHS (White Phosphorus Incediary and Hexechlorine Smoke) - pocisk dymny, powodujący sekundowy wybuch materiału łatwopalnego. Rozpętość dymu na około 15 metrów od miejsca eksplozji. Granat może być używany do tqworzenia zasłony dymnej, a także do niszczenia np. roślinności (wysoka temperatura w momencie eksplozji). Biała końcówka.
  • M72A1 - granat oświetlający, wystrzeliwany na wysokość około 200 metrów i opadający na spadochronie. Daje jasność 50.000 kandeli przez około 45 sekund.

Snajper

:bron:c7cta.jpg

Specjalne moduły wymienione z modelem seryjnym oraz dostosowana do tego lufa z partii AC tworzą system C7CT (Custom Tactical) – idealne wyposażenie dla SNAJPERA działającego w ramach plutonu. Ta odmiana gwarantuje dużo lepsze parametry celności a także większy skuteczny zasięg. Lufa dostosowana do tłumika gwarantuje również możliwość prowadzenia ostrzału bez zdradzania wstępnej pozycji strzelca.

Kierowca APC / Mechanik APC / Pilot / Co-Pilot

:bron:c8a1a.jpg

Obsługi pojazdów bojowych korzystają również z poręczniejszej wersji C7 tj. C8A1, która ze względu na swoje wymiary znacznie lepiej nadaje się do ich działań. Ze względu na różnice między C8A1 a C7 powoli załogi pojazdów przechodzą na C8CQB.

Poza wyżej wymienionymi istnieje wiele różnych odmian stosowanych w bardzo małych ilościach na potrzeby specyficznych działań, jednak z reguły są to modernizacje dotyczące kilkunastu egzemplarzy.

:bron:c8_elcan_c79a.jpg

C8

C8 to rodzina zmodyfikowanych karabinów z serii C7.

C8A1

Jest to modyfikacja C7A1. Zmieniono minimalnie wygląd broni, oraz dodano celownik C79. Jest to broń poręczniejsza niż C7A1, jednak droższa w produkcji. NIektózy uważają, że dodanie delikatniejszego/lepszego oprzyrządowania spowodowało, że broń ta stała się bardzej podatna na uszkodzenia. Używana tylko przez niektóre oddziały.

C8SFW

C8SFW (Special Forces Weapon) - karabinek uniwersalny. Może służyć jao broń szturmowa. Można z niego prowadzić ogień wspierający. Standardowo wyposażony w granatnik. Ze względu na zmiany w konstrukcji, C8SFW ma inne mocowania niż C7. ELementy zewnętrzne nie są wymienne (celowniki/granatniki itp.)

C8CQB (Close Quarters Battle Receiver)

Krótki karabin, przeznaczenie - walka w pomieszczeniach.

:bron:diemaco_cqb.jpg

Diemaco PDW

Broń dla załóg pojazdów opancerzonych, pilotów transportowców. Osób nie biorących udziału w akcji, ale narażonych na pobyt w strefie walki po za pojazdem.

:bron:diemaco_pdw.jpg

bron/diemaco.txt · Last modified: 2008/02/13 00:06 (external edit)